סקירה על המכון

המכון המדעי טכנולוגי להלכה נוסד בשנת תשכ"ה (1965), במטרה להתמודד עם כל השאלות והבעיות ההלכתיות, הסבוכות והמורכבות, אשר מתעוררות בד בבד עם ההתפתחות המואצת של ענפי המדע והטכנולוגיה, בכל תחומי החיים.

בראש המכון עומד הגאון רבי אברהם משה הלפרין שליט"א בנו של הגאון הגדול רבי לוי יצחק הלפרין זצוק"ל שהוכר בקרב כל החוגים כסמכות עליונה וכבר סמכא יחודי בנושאים אלו. במשך יובל קיומו של המכון עמד בקשר הלכתי הדוק עם כל גדולי פוסקי הדור האחרון, מרנן ורבנן הגר"מ פיינשטיין זצ"ל, הגאב"ד הגרי"י וייס זצ"ל בעל ה"מנחת יצחק", הגרי"ש אלישיב זצ"ל, הגר"ע יוסף זצ"ל, הגר"ש ואזנר זצ"ל, ובמיוחד עם מרן הגרש"ז אויערבאך זצ"ל, אשר ליוה את כל פעילות המכון מיום היווסדו ועד ליומו האחרון.

צוות המכון משלב בתוכו רבנים תלמידי חכמים מופלגים ופוסקי הלכה, לצד מהנדסים ומדענים בכירים, העוסקים, איש איש בתחומו, במחקר, בפיתוח, ביעוץ ובישום, לציבור וליחיד גם יחד.

פעילות המכון משתרעת על פני כל התחומים, החל מציוד ומיכשור של המטבח המודרני, וכלה בשיגור לווינים וניווטם, או בתפקוד צוללות וסטילי"ם, והיא מתבצעת במישורים רבים ומגוונים, במוסדות ציבור, בתי חולים ובתי אבות, מלונות ובתי הארחה, צה"ל, משטרה וכוחות הבטחון, מוסדות יהודיים וקהילות ישראל בארץ וברחבי העולם.

המכון משמש כבר עשרות שנים ככתובת מרכזית עולמית, לרבנים ומורי הוראה, למוסדות ציבור, ולכל המוני בית ישראל, מכל החוגים ומכל המגזרים, בארץ ובתפוצות, בכל השאלות שהזמן גרמן ובכל הבעיות והדילמות האקטואליות העולות על הפרק. אל בין כותלי המכון זורמות מידי יום ביומו – בכל אמצעי התקשורת הקיימים, בדואר ובטלפון, בפקס ובדוא"ל – עשרות ומאות שאלות הלכתיות, בירורים ובקשת יעוץ והדרכה, בכל התחומים והמישורים.