הכנות לפסח במכון

מקררים שומרי שבת

לקראת חג הפסח הבעל"ט יצאו לשוק מספר מקררים נוספים, חדישים ומתקדמים, באישור המכון המדעי טכנולוגי להלכה בירושלים, בראשותו של הגאון רבי אברהם משה הלפרין זצוק"ל.
מקררים אלו מצטרפים לשורה ארוכה של מקררים, מכל הסוגים ומכל הגדלים, מדגמים שונים, של מיטב החברות המובילות ברחבי העולם, אשר מותקנים בהם פיקודי שבת למהדרין, באישור המכון המדעי טכנולוגי להלכה.
פיקודי השבת למהדרין פותרים לחלוטין את כל הבעיות ההלכתיות הקיימות במקררים, ונותנים מענה מושלם גם לכל הפונקציות והאלמנטים הדיגיטליים השונים. הפיקודים המהודרים, שנבנים לפי הנחיות המכון, מתוכננים לכתחילה בצורה מובנית בתוך המקרר, ללא כל תוספת תשלום, ומאפשרים את פתיחת וסגירת המקרר בלי הגבלות ללא כל חשש.

זהירות! פירורי חמץ במקפיא

זה שנים שרבני המכון חוזרים ומתריעים – בפרוס חג הפסח בכל שנה ושנה – על פירורי החמץ הרבים המצטברים במשך השנה מתחת לרצפת תא ההקפאה של המקרר או מאחורי הדופן האחורית שלו.
הדבר נגרם כתוצאה מפעולת המאוורר, הקיים כיום בכל המקררים, למטרת פיזור נכון של האויר הקר בכל פינות המקרר. מאוורר זה שואב פנימה פירורים של דברי מאפה המאוחסנים בתא ההקפאה. מלבד עצם קיום הפירורים בעין, שבמקרים מסויימים עשויים להצטבר עד לשיעור כזית, קיים חשש סביר שהם עלולים גם להתפזר בחזרה החוצה ולהתערב חלילה במזון הכשר לפסח המוקפא בתא ההקפאה.
רבני המכון מייעצים לפונים אליהם בנושא זה, בהתאם לדגמי המקררים שברשותם, הן בנוגע לאפשרות פירוק הדפנות הכפולות של התא וניקוי המקום, והן בנוגע לדרכים הרצויות לפגום את הפירורים בצורה יעילה שלא תזיק לפעילות המקרר.

כירים קירמיות ובישול באינדוקציה

פניות אלו מצטרפות למאות פניות ושאלות הזורמות מידי יום ביומו למכון המדעי טכנולוגי להלכה, בדואר, בפקס, בדוא"ל ודרך כל קוי הטלפון שאינם מפסיקים לצלצל. נוסף על כל הפעילות השגרתית של כל ימות השנה, בכל נושאי מדע וטכנולוגיה לאור ההלכה, נערמות על שולחן רבני המכון, בימים אלו של ערבי פסחים, שאלות רבות ומגוונות בנושאי חג הפסח, המגיעות מרבני קהילות בארץ ובחו"ל, מנהלי מוסדות, משגיחי כשרות בבתי מלון ומוסדות ציבור אחרים והמוני עמך בית ישראל.
חלק גדול מן השאלות עוסקות בנושאי הכשרת ציוד מטבחים חדיש ומיכשור חשמלי מתקדם לקראת חג הפסח, כמו תנורי אפיה, תנורי פירוליטי, מיקרוגל, קומביסטימרים ומדיחי כלים, ועוד כהנה וכהנה.
פניות רבות מגיעות בנוגע להכשרת כירים קירמיות לשימוש בפסח. שאלות אלו מצטרפות לפניות נוספות בנוגע לבישול באינדוקציה בשבתות ובחגים, כשהבישול נעשה בשיטת ההשראה האלקטרומגנטית, ללא שום מקור חום חיצוני.
שיטות הבישול החדישות, הנפוצות יותר ויותר בקרב הציבור, מעוררות ללא הרף שאלות ותהיות הלכתיות, והן מתנקזות מטבע הדברים אל בין כותלי המכון המדעי טכנולוגי להלכה.

תנורי אפיה למהדרין

אל הרשימה המגוונת של תנורי האפיה הדו תאיים, המאושרים לשימוש למהדרין ע"י המכון המדעי טכנולוגי להלכה, הצטרפו לאחרונה מספר תנורים יוקרתיים של חברות מפורסמות וידועות שם.
התנורים שבאישור המכון נבנים בהפרדה מוחלטת בין התאים ובארובות האדים, לפי ההנחיות הקפדניות ביותר של רבני המכון, וניתן להשתמש בתא אחד למאכלי בשר והשני למאכלי חלב ללא כל חשש.
כאמור, קיימים תנורים רבים, מכל הסוגים ומכל הדגמים, באישור המכון. בין התנורים המאושרים ע"י המכון ישנם כאלה שמותקנת בהם פלטת שבת, המנותקת מהתרמוסטט, ומאפשרת הטמנת תבשילים ומאפים בתנור מערב שבת לפי הכללים ההלכתיים של שהיה והטמנה. קיימים גם תנורים חד תאיים, עם תכנית ניקוי עצמי בשיטת פירוליטי, שנבדקו בקפדנות ע"י רבני המכון ומאושרים לשימוש, בצירוף הוראות והנחיות מדוייקות להכשרה בין שימוש במאכלי חלב לשימוש במאכלי בשר או להיפך ולקראת חג הפסח.

זה הזמן לרכוש "גזמן"

לאחר תקופה ממושכת שבה לא היה ניתן להשיג את מכשיר ה"גזמן" המהודר לכיבוי גז ביו"ט, המיוצר ע"י המכון המדעי טכנולוגי להלכה, ניתן כיום שוב להשיגו בכמות מוגבלת.
עם היוודע הבשורה כי עומדים שוב לייצר כמות של שעוני גז, מדגם "גזמן", הוצף המכון מיד בהזמנות רבות מחנויות וסוכנים מכל הריכוזים החרדיים בארץ, כשעוד סיום היצור כבר נמכרו ושווקו כל המכשירים.
הביקוש העצום הקיים לשעוני גז אלו, הוא בשל הידורם ההלכתי, ביחס לסוגי שעונים אחרים, וכן בשל יעילותם הפרקטית, המאפשרת ללא הגבלה את הדלקת הכיריים וכיבוי הגז לאחר מכן בהתאם לצורך.
התועלת שבשימוש במכשיר זה הוא גם לכל שבתות השנה ובכל ימות החול. לקראת ימי חג ומועד גובר מאד הביקוש. במיוחד בשנים כמו שנה זו, ששביעי של פסח חל בערב שבת וחג השבועות הקרוב יחול במוצאי שבת.
שעון ה"גזמן" היה ונמצא בשימוש בביתם של גדולי הפוסקים, וביניהם מרנן ורבנן הגרש"ז אויערבאך זצ"ל, הראשל"צ הגר"ע יוסף זצ"ל, והגרי"י פישר זצ"ל ראב"ד העדה החרדית, ועוד רבים מחשובי הרבנים וגדולי הפוסקים החיים עמנו לאוי"ט, שמשתמשים בו בכל חג ומועד.